Arpa Çimi Suyu ve Faydaları

Sağlıklı beslenme çözümlerinde, yeşiller ve taze filizler en süper besinlerdir. Taze çim filizleri, yeşil sebzelerle karşılaştırıldığında daha yüksek besin değerlerine sahiptirler. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu esansiyel vitaminler ve minerallerle doludurlar. Arpa çimi, sağlıklı yaşam dünyasının en iyi 4 yeşilinden biridir.

Arpa çimleri, buğday çimlerine göre daha fazla protein konsantrasyonuna sahiptir. Bu sebepten tadı biraz daha acıdır, buğday çimleri ise biraz daha hafiftir.

Arpa çimi nedir?

En eski yetiştirilen tahıl çeşitlerinden biridir. Binlerce yıldır var olmuştur. Eski Mısırlılar bunu insanlar ve hayvanlar için yiyecek olarak kullanmışlardı. Yunanlılar ve Romalılar arasında da çok popülerdi ve bu yüzden sporcular için yiyecek olarak kullanırdılar. Sporcuların genel gücüne katkıda bulunduğuna ve enerjilerini artırdığına inanıyorlardı.

Sağlıklı tüketim kavramının zihinlere yerleşmesiyle birlikte, ülkemizde de tüketimi artmaktadır.

Arpa çiminin daha kolay tüketilmesi için, Simge Organik ailesi olarak, dondurulmuş çim suyu olarak kullanımınıza sunmaktan gurur duyuyoruz. Arpa Çimi İçeriğinde; A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E ve K vitaminlerini barındırır. Ayrıca beta karoten, pantotenik asit ve folik aside, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, organik sodyum ve fosfor gibi minerallere sahiptir. Tüm bunların yanında amino asitler, en önemlisi “klorofil”, lif, protein ve enzimlere de sahiptir.

 

Arpa Çimlerinin Faydaları

 

Güçlü Antioksidandır.

Arpa çimi, vücudu kirleten zararlı serbest radikallere karşı savaşır. Arpa çimi, süperoksit dismatuse (SOD) içerir. Bu serbest radikalleri yok eden bir enzimdir. Serbest radikaller ise oksidatif stresin neden olduğu bir çok hastalığın gelişiminden sorumludur.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Arpa çiminde bulunan C vitamini ve bakır, bağışıklık sistemini güçlendirmekten sorumludur. Soğuk algınlığı ve öksürük gibi vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırırlar. Ayrıca stres ve yorgunlukla mücadele ederler. Arpa çimenlerinin düzenli olarak tüketilmesi vücudun bağışıklık hücrelerinin optimal üretimini dengeler.

Kanserle savaşır.

Arpa çimi suyu, kanser hücrelerine karşı hem koruyucu hem de iyileştirici etki gösterir. Bunun yanında, toksik etkilerini ayrıştırma ve nötralize etme yeteneğine sahiptir ve insan doku hücrelerini kanserojenlere karşı korur. Özellikle meme kanserine karşı savaşmada etkilidir.

 

 

Vücudu Temizler – Detox yapar.

Arpa çimi suyu, vücuttaki zararlı ağır metalleri atar. Ayrıca kristalize asitler ve mukus gibi atık materyalleri de ortadan kaldırır. Klorofil içeriği, bol miktarda oksijen ve sağlıklı bir kan akışı sağlar, zararlı kirliliklerin ve toksinlerin giderilmesinden sorumludur.

 

 

Radyasyondan Korur.

Arpa çimi suyunun sunduğu diğer bir fayda da UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlamasıdır. Bu özellikle kentsel alanlarda daha da yaygındır. Ayrıca vücudu radyoaktivitenin zararlı etkilerinden korur. Hasarlı hücreleri ve dokuları onarıp, yeniler. Vücudu radyoaktif hasarlardan korunmak için röntgen çekmeden önce ve sonra arpa çimi suyunun tüketilmesi tavsiye edilir.

 

 

Ülseratif Kolit Tedavisi

Arpa çimleri, bağırsak dostu bakterilere sahiptir. Ülseratif kolit ile ilişkili inflamasyonu ve diğer semptomları kolaylaştırır. Bu tip yeşiller bağırsaktaki akışkanlığı da dengeler. Ayrıca vücuttan tehlikeli toksinlerin atımına da yardımcı olur.

 

 

Bağımlılıklarla Mücadeleye Yardım Ediyor

Arpa çimi suyu, çok sayıda bağımlılıkla savaşmada etkilidir. Arpa çimi içindeki glutamik asit, kahve, alkol, uyuşturucu, nikotin ve birçok bağımlılık ile savaşmaya yardım eder.

 

 

Kilo Kaybı

Aşırı kilolu olmak, Solunum problemleri, eklem ağrıları, kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi bir çok soruna yol açabilir. Arpa çimi suyu, kilo vermenize yardımcı olur. Çözünür liflere sahiptir, bu da sizi daha doygun hissetmenizi sağlar. Bu, yemek yeme isteğinizi azaltır. Kan şekeri seviyenizi dengeler, açlık hislerini ve arada atıştırma isteğinizi önler.

 

 

Astımı önler

Arpa çimi suyu tüketmek, astım semptomlarının hafiflemesine yardımcı olup, gelişmesini engeller. İçeriğinde bulunan Antioksidanlar, A ve E vitaminleri ciğerleri rahatlatır ve daha kolay nefes almanızı sağlar.

 

 

Kan Şekerini Düzenler

Diyabet diğer adıyla kan şekeri, ülkemizde oldukça yaygındır. Arpa çimi Beta-glukan olduğundan, şeker rahatsızlığı yaşayanlar arpa çimi suyunu tüketmeleri tavsiye edilir. Glikoz emilimini yavaşlatan çözünür bir liftir. Arpa çimi suyu kan şekeri seviyesini yönetir.

Tip 2 diyabet yetişkinler arasında en sık görülen diyabet türüdür. 2010 yılında yapılan bir çalışmada arpa çimi suyu takviyesi alan deney grubunun kan şekeri düzeylerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Genel kolesterol seviyelerinde de bir azalma gözlemlenmiştir.

 

 

Kemik Sağlığını Destekler

Arpa çimi, inek sütünden 11 kat daha fazla kalsiyum içerir. Ayrıca bakır, manganez ve niagen içerir. Bu 4 mineral, kemik sağlığını korumak için önemli faktördür.

Arpa çimi suyu küçük çocuklar için de güvenlidir. Çocukların vücutları doğal olarak büyümeye devam eder, arpa çimi suyuyla ne kadar erken tanışırlarsa, kemik gelişimi de o kadar iyi olur.

 

 

Cilt Sağlığını Geliştirir

Arpa çimi suyu, cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Quercetin, cildi iyileştirir, esnekliğini korur ve sarkmayı önler.

Ayrıca, cildi rüzgar, soğuk hava, kirlilik ve zararlı UV ışınları gibi dış etkenlerden korur.

“Quercetin, kansere ve ateroskleroza karşı yararlı etkileri olduğu görülen flavonoid ve bilinen bir anti-inflamatuar ajandır.”

 

 

DNA onarımı

Stres, yediklerimiz ve çevresel faktörler vb. nedenlerle DNA’mız sürekli değişiyor. DNA’nın değiştirilmesi, erken yaşlanma, kısırlık, genetik anormallik ve kadınlarda sağlıksız hamileliğe yol açar.

Japon bir hekim ve eczacı olan Yoshihide Hagiwara, 10 yıl süreyle arpa çimleri üzerinde araştırmalar yaptı. Vücudun DNA’sını tamir edip güçlendirebileceğini keşfetti. Çim suyunun tüketilmesi, bu olumsuz yan etkilerin meydana gelmesini önler.

 

 

Vücudu Alkali Hale Getirir

Eğer, çok fazla asitli yiyecekler içecekler tüketirseniz, vücudunuzun pH dengesi bozulur. Alkali gıdalar tüketerek bu dengeyi koruyabilirsiniz. İnsan kanının Ph’ı 7.35 – 7.45 arasındadır. Sonuç olarak, çok fazla asit oluşturan gıda tüketimi, vücuda birçok açıdan zararlı sonuçlar doğurur. İlk olarak, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi kemiklerinizden ve dişlerden alkalileştirici mineraller çekilecektir. Bu, anlaşılabilir bir şekilde, osteoporoz dahil bir çok rahatsızlığa yol açabilir. Vücut aynı zamanda fibromiyaljinin başlıca nedenlerinden biri olan kaslarda aşırı asit depolayacaktır. Eğer kontrol altında tutulmazsa, vücudunuz “asidoz” durumuna geçebilir, bu durum Ph’ın 7.35’in altına düşmesiyle oluşur. Asidoz, vücut dokusunu korur ve eğer kontrol edilmezse tüm hücresel aktiviteleri ve fonksiyonları keser.

Arpa Çimi içerdiği alkali minerallerin (kalsiyum, magnezyum, manganez ve potasyum olmak üzere birkaçı) miktarına bağlı olarak yüksek oranda alkalidir. Kandaki uyumsuzluğun neden olabileceği birçok sağlık sorununa karşı koruma sunarken, vücutta sağlıklı bir asit-alkali dengesini sağlama yeteneğine sahiptir.

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

×
Product added to cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.